"Wszystkie zamieszczone teksty są naszego autorstwa. Nie zgadzamy się na kopiowanie ich i rozpowszechnianie w dowolnej formie bez naszej wiedzy i zgody!"

19 marca 2013

Paul Brannigan - Dave Grohl.This is a call. Oto moje powołanie

Autor: Paul Brannigan
Tytuł: Dave Grohl. This is a call. Oto moje powołanie
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Liczba stron: 416+16(wkładka ze zdjęciami)
Data wydania: 6 marca 2013r.
Ocena: 9/10

Tak siedzę i myślę od czego by tu zacząć. W tej książce jest tyle rzeczy, że ja nie wiem od czego.

"Perkusista, gitarzysta i wokalista. Samouk. Kompozytor. Grał w Scream i Nirvanie. Założył Foo Fighters. Bębnił dla Iggy’ego Popa, Paula McCartneya, The Prodigy, Tenacious D i wielu innych. Dave Grohl – muzyczny geniusz rocka."*

Może niektórzy kojarzą gościa ze sceny rockowej. Ja poznałam jego zespół przez jakieś radio i polubiłam ich energiczną piosenkę "The Pretender". Na koncertach Dave'a totalnie rozpiera energia, gdy gra na gitarze i śpiewa. A jak gra na perkusji.. KOSMOS. Wystarczy obejrzeć ten filmik z jednego z najbardziej świetnych koncertów Foo Fighters, który został zagrany na stadionie Wembley w 2008r. Muzycy planowali ten występ przez 6 miesięcy. W piosence gościnnie uczestniczą John Paul Jones oraz Jimmy Page, którzy grają w Led Zeppelin.


Książka nie opowiada tylko historii Grohl'a, lecz także o czasach Nirvany, macierzystym zespole Dave'a - Foo Fighters, Queens of the stone age, gdzie bębnił na koncertach i między innymi o tym jak grał w Them Croked Vultures, gdzie w skład wchodzi również  Josh Homme znany z Queens of the stone age i John Paul Jones z Led Zeppelin.

Dave urodził się 6 stycznia 1969 roku w Warren. Wychowywała go tylko matka. Zaczynał od gry na gitarze. Już w wieku 15 lat grał w punkowym zespole. Potem jednak stwierdził, że ciągnie go do perkusji. Gdy miał 17 lat spełniło się jedno z jego marzeń i dołączył do Scream. W wieku 21 lat Grohl dołącza do jednego z moich ulubionych zespołów jakim jest Nirvana. Pewnego razu nie wiele brakowało a Grohl  odszedłby od Nirvany, jednak pozostał do samego końca. Bębnił na dwóch albumach tego zespołu. Nevermind oraz In Utero.

Po śmierci Kurta i rozpadzie zespołu w 1994 roku Dave pozbierał się i wydał album "Foo Fighters". Zagrał na wszystkich instrumentach sam, również wokal za wyjątkiem  jednej partii gitary. Dopiero po wydaniu albumu Dave stwierdził, że nie chce by to był jednoosobowy projekt i tak oto pozbierał członków to swojego zespołu. Tak oto do teraz działa, jedna z kapel, które bardzo lubię. Jak do tej pory zespół wydał 7 albumów studyjnych, niestety tylko raz wystąpili w Polsce.

Autor opierając się na wywiadach z Dave'em i nie tylko z nim napisał świetną książkę, która pozwala czytelnikowi poznać życie frontmana Foo Fighters. Według mnie jest to  porywająca i wciągająca opowieść, dzięki której poznamy nie tylko historię Grohla. Książkę czyta się bardzo szybko a jeszcze szybciej gdy nie można się od niej oderwać jak to było w moim przypadku. Potrafiłam nawet czytać ją na niemieckim czy na religii, bo to tylko luźniejsze lekcje gdy nauczyciel nie ochrzani za czytanie na lekcji. :P

Według mnie książka nie ma żadnych minusów. Paul odwalił kawał solidnej roboty. Autor przeprowadził dużą ilość wywiadów na potrzeby tej książki. Zachęcam wszystkich zainteresowanych jego osobą do sięgnięcia po tą biografię, bo 'Brannigan napisał pierwszą dogłębną i rzetelną biografię Dave’a Grohla.'*

"Dave Grohl dał się poznać jako jeden z najbardziej charakterystycznych i szanowanych muzyków przełomu XX i XXI wieku. Jest ostatnim prawdziwym bohaterem, który wyrwał się z amerykańskiego podziemia. Oto moje (po)wołanie wspaniale podsumowuje jego niesamowitą rockandrollową podróż."

"Oto moje (po)wołanie to książka nadająca się do czytania wszędzie i o każdej porze dnia. Tyko uważajcie, bo się od niej nie oderwiecie. U mnie kończyło się kłamstwem do samej siebie, że o 22:00 przeczytam jeszcze tylko kilka stron. Kończyło się o 23:00 :P Z przyjemnością postawię tą książkę na półkę "ulubione".
Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu Sine Qua Non

Trzymajcie się cieplutko choć u mnie znowu mocno pada śnieg za oknem :C
I gdzie ta moja wiosna ja się pytam?! :C
xoxo

_______________
* - fragmenty pochodzą ze strony wydawnictwa

recenzja również na:
http://recenzje-draculi.blogspot.com/

1 komentarz:

  1. Dziś drugi raz spotykam reckę tej biografii, może przeczytam ;)

    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Prosimy o NIE reklamowanie swoich blogów w komentarzach!