"Wszystkie zamieszczone teksty są naszego autorstwa. Nie zgadzamy się na kopiowanie ich i rozpowszechnianie w dowolnej formie bez naszej wiedzy i zgody!"

23 marca 2013

Libba Bray- Wróżbiarze

 
 
Autor: Libba Bray
Tytuł: Wróżbiarze
Wydawnictwo: MAG
Liczba stron: 556
Data wydania: Listopad 2012
 
 
Witam po długiej przerwie. Moje lenistwo było tak porażające, że nie miałam ochoty na czytanie książek i pisanie recenzji. Po lekcjach nic mi się nie chciało ;(. Jednak tera gdy już nie ma takiego zamieszania w szkole mam w końcu trochę więcej motywacji do pisania ;)
 
 
 
Po przeczytaniu trylogii "Magiczny krąg" zakochałam się wręcz w stylu pisania pani Bray. Przedtem nie lubiłam czytać książek, których akcja rozgrywa się w innych epokach. Jednak to w jaki sposób autorka opisała XIX zwyczaje, stroje i tym podobne rzeczy zachęciło mnie do czytania takich książek. We "Wróżbiarzach przenosimy się do lat 20. XX wieku, czasy powojennych odbudowań, zabaw w rytmie jazzu i czasów prohibicji.
 
Evangelina 'Evie' O'Neill dorasta w stanie Ohio. Jest rozrywkową dziewczyną, która wciąż wpada w kłopoty. Jej relacje z rodzicami pogorszyły się po śmierci jej starszego brata, Jamesa, który zginał na froncie. Evie nie chce pod porządkować się zasadom "starej epoki". Uważa się za dziewczynę nowoczesną, która marzy o sławie. Jednak jej dar wyróżnia ją w negatywny sposób. Evie umie czytać z przedmiotów. Wystarczy jej rękawiczka, chusteczka lub biżuteria. Dowiaduję się co właściciel rzeczy jadł na obiad, ale także poznaje jego najskrytsze sekrety. Bohaterka będąc w stanie upojenia alkoholowego wyjawia tajemnice najbardziej podziwianego młodzieńca w mieście. Za to spotyka ją kara. Evie musi publicznie go przeprosić, jednak ona zaklina się, że to prawda. Rodzice za karę wysyłają ją do wuja Willa, do Nowego Jorku. Evie ma szansę na zdobycie sławy.
 
Już pierwszego dnia Evie zostaje okradziona, jednak nie po wstrzymuje jej to w doskonałej zabawie w jednym z najbardziej rozrywkowych miast świata. Wraz ze swoją przyjaciółką, Mabel i nowo poznana Thetą, planuję imprezować przez cały czas, jednak przerażające morderstwa sprowadzą strach na Nowy Jork.
 
Wuj Will prowadzi  Muzeum Amerykańskiego Folkloru, Przesądów i Wiedzy Tajemnej, dla wszystkich znane jako Muzeum Niesamowitości. Jednak chętnych do zwiedzania brak. Evie stawia sobie za cel pomóc wujaszkowi w zebraniu pieniędzy na opłacenie muzeum. Okazja nadaża się, gdy policja prosi o pomoc Willa w schwytaniu Pentaklowego Zabójcy. Porzuca on swoje ofiary ozdobione dziwnymi symbolami i zawsze odcina jakąś część ciała. Evie wraz z Willem, Jericho i Samem starają się poznać cel poczynań zabójcy. Jednak gdy wpadają na trop Paskudnego Johna, mordercy który został powieszony przeszło 50 lat temu, wiedzą, że nikt im nie uwierzy, Dalej muszą prowadzić śledztwo na własną rękę.
 
Autorka przeplata narrację Evie, narracją pozostałych bohaterów. Głównym bohaterem po Evie jest Memphis. Zbiera on numerki na loterię od mieszkańców Nowego Jorku. Memhis wraz z bratem mieszka u swojej ciotki. Jego sytuacja nie jest dobra, gdyż pracuję dla jednego z najważniejszych ludzi w Harlemie i do tego jest czarny. Sprowadza to na niego podejrzenia ze strony innych ludzi. Jednak Memphis także jak Evie jest obdarzony darem. Przed śmiercią swojej matki potrafił uzdrawiać ludzi, jednak po tragicznym wydarzeniu Memphis stracił swój dar. Obecnie w dzień pracuję, wieczorem opiekuję się bratem, a w nocy piszę na cmentarzu wiersze. Marzy by w przyszłości zostać znanym poetą. Brat Memphisa także posiada dar, co przeraża jego starszego brata, który za wszelką cenę chce chronić jedyną najbliższą mu osobę.
 
Już nie mogę doczekać się kontynuacji "Wróżbiarzy". Autorka jak zwykle wspaniale opisała Nowy Jork przed kryzysem. Stworzyła także ciekawych bohaterów, którzy potrafią rozbawić. Zachęcam do odwiedzenia strony www.thedivinersseries.com. Są tam przedstawieni bohaterowie i informacje na temat książki i autorki. Polecam także trailer:
 

 
 
 
 


4 komentarze:

 1. wiele czytałam pozytywów na temat książki, ale jakoś i tak nie mogę się do niej przekonać, może kiedyś to się zmieni :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam wiele pozytywnych opinii o tej książce, wszyscy kuszą, muszę sie z nią zapoznać ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałabym przeczytać tę książkę. Może niedługo będę miała taką okazję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Narobiłaś mi ochoty na tę książkę. To znaczy już wcześniej czytałam pozytywne opinie, ale z każdą recenzją jestem coraz bardziej przekonana, że to musi być świetna książka. Chętnie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń

Prosimy o NIE reklamowanie swoich blogów w komentarzach!