"Wszystkie zamieszczone teksty są naszego autorstwa. Nie zgadzamy się na kopiowanie ich i rozpowszechnianie w dowolnej formie bez naszej wiedzy i zgody!"

05 czerwca 2013

VERONICA ROTH-" NIEZGODNA" ORAZ "ZBUNTOWANA"      Od razu na wstępie przepraszam Was, że tak rzadko wstawiam nowe posty. Teraz pod koniec roku szkolnego nie mam takiego lenia i znów czytam książki ;). Ostatnimi książkami, które przeczytałam za jednym tchem były dwie pierwsze części cyklu "Niezgodna" Veronici Roth. Serie tą odkryłam dzięki blogu z rysunkami bohaterów różnych książek młodzieżowych. Pomimo moich obaw, że nie znajdę tych książek w miejskiej bibliotece, udało mi się za pierwszym razem. Seria ta jest porównywana do "Igrzysk Śmierci" Suzanne Collins.
Autor: Veronica Roth
Tytuł: Niezgodna
Wydawnictwo: Amber
Liczba stron: 352
Data wydania: 20 marca 2012
 
 
 
     Wizja świata w przyszłości. Z powodu wyniszczających konfliktów społeczeństwo Chicago została podzielona na pięć frakcji: Altruizm(bezinteresowność), Serdeczność (życzliwość), Erudycje (inteligencja), Prawość (uczciwość) oraz Nieustraszoność (odwaga). Mają one kontrolować emocje i zachowanie swoich przedstawicieli. Podczas szesnastych urodzin każdy nastolatek wybiera sobie frakcję, w której ma zostać na całe życie. Jeśli tego nie zrobi, lub zostanie wydalony z frakcji zostanie bezfrakcyjnym, co wiąże  się z życiem na ulicy. Jeśli wykażesz predyspozycje do co najmniej dwóch frakcji zostaniesz niezgodnym. A ujawnieni niezgodni zawsze znikają w dziwnych okolicznościach...
 
    Szesnastoletnia Beatrice Prior wraz ze swoim bratem, Calebem, staję przed wyborem swojej przyszłej "rodziny". Jest przekonana że wciąż pozostanie w spokojnym Altruizmie, jednak test przynależnościowe wykazują jej predyspozycję do trzech frakcji. Za namową swojej egzaminatorki, Tori, zataja to przed bliskimi. Podczas ceremonii wyboru, szokuje wszystkich, wybierając przeciwną ideom Altruizmu, Nieustraszoność. Tam poznaje nowych przyjaciół: Christine, Ala i Willa. Jej instruktorem podczas "etapu wstępnego" zostaje tajemniczy Cztery.
 
    Beatrice przyjmuję imię Tris. Szybko zauważa, że jeśli nie chce zostać wyrzucona z frakcji musi walczyć ze wszystkimi o pozycje w rankingu i życie. Pomimo że przeraża ją myśl o przemocy wobec innych jest szczęśliwa z możliwości większej swobody w nowej frakcji. Jest coraz bliżej związana z Cztery, który stara się jej pomagać przezwyciężać trudności. Jednak radość z faktu wybrania nowej frakcji nie może trwać wiecznie. Tris od początku nie ufa dowódcy Nieustraszonych- Ericowi.
 
    Już niedługo frakcji wejdą we wzajemny konflikt. Erudycja oskarża Altruizm o złe prowadzenie polityki. Za sprawą głośnych oskarżeń  sytuacja w mieście robi się napięta. Niezapowiedzianie Erudycja wraz z Nieustraszonymi napada na ludność Altruizmu. Jednak Tris nie wierzy, że jej frakcja była za krwawym zwalczaniem Altruizmu. Wszystko staje się jasne, gdy odkrywa, że żołnierzami Nieustraszonych za pomocą symulacji kierują Erudyci. Ona jako niezgodna jest na nią odporna. Wraz z Cztery stara się  pomóc ocalałym Altruistom, jednak nie jest to łatwa sprawa. Przywódczyni Erudycji, Jeanine Matthews, odkrywa, że niezgodni mogą pokrzyżować jej plany. Postanawia stworzyć nową, mocniejsza symulacje, a w ostateczności zabić niezgodnych. Tris walczy teraz o przetrwanie Altruizmu i oswobodzenie Nieustraszoności spod kontroli Erudycji. 
 
 
 
 

 
 

Autor: Veronica Roth 
Tytuł: Zbuntowana
Wydawnictwo: Amber
Liczba stron: 384
Data wydania: 3 października 2012
 
 
 
 

    Po wyłączeniu symulacji,  Tris, wraz z ocalałymi Altruistami i ukochanym Cztery ukrywa się w społeczeństwie Serdeczności, jednak wie że nie przekona ich do walki z Erudycją. Wojna pomiędzy Erudycją a Altruizmem rozgorzała na dobre, ale pozostałe frakcje nie chcą mieszać się w jej tok. Ocaleni wiedzą, że nigdzie nie mogą czuć się bezpieczni. Od Marcusa, jedynego ocalałego przywódcy Altruizmu dowiaduję się, że Erudyci chcą wyciągnąć od ich frakcji tajne informacje. Postanawia współpracować wraz z nim, co źle odbija się na jej związku z Cztery, który nie nienawidzi Marcusa.
 
     Tris musi się także zmierzyć z poczuciem winy. Podczas inwazji Nieustraszonych na Altruizm, zabiła swojego przyjaciela. Wstydzi się wyznać ten fakt komukolwiek. Gdy zostają przyjęci do siedziby Prawość za sprawą serum jest zmuszona wyznać to wszystkim zebranym. Powoduje to nienawiść jej jedynej prawdziwej przyjaciółki- Christiny. Tris zauważa także, że Cztery coraz bardziej się od niej odsuwa. Za wszelką cenę postanawia zakończyć wojnę między frakcjami.
 
   Gdy także Prawość podejmuję decyzję o poparciu Erudycji, grupa zbuntowanych Nieustraszonych, z Cztery na czele, postanawia przejąć siedzibę Nieustraszonych. Obmyślają tam plan powstrzymania Erudytów i pomysł połączenia się z bezfrakcyjnymi. Tris nie ufa jednak ich przywódczyni, która okazuję się być matką Cztery. Nie zgadza się na całkowitą zagładę Erudycji. Postanawia oddaniu się Erudycji, gdy ci za pomocą symulacji zaczynają uśmiercać młodych Nieustraszonych. Lecz to może doprowadzić ją do śmierci...
 
  Szybkie zwroty akcji, tajemnice i rodzinne sekrety naprawdę mnie zaciekawiły do tego stopnia, że zarywałam noce, by jak najszybciej poznać tą historie do końca. Minusami tej serii jest to, że autorka dosyć często uśmierca osoby bliskie Tris. Jednak dzięki temu pokazane jest, że niektórzy nie cofną się przed niczym, by objąć całkowitą władze. Nie chce wyjawiać Wam wszystkich wątków, choćby prawdziwej tożsamości Cztery. Naprawdę polecam tą serie, która według mnie jest zupełnie inna niż "Igrzyska Śmierci".
 
    Moda na ekranizowanie powieści dla młodzieży nie ominęła także dzieła pani Roth. W przyszłym roku (mam taką nadzieję, że nie opóźnią) ma wejść do kina film "Divergent". Obsada zapowiada się dosyć dobrze, gdyż będzie można zobaczyć między innym Kate Winslet, Maggie Q, Zoe Kravitz oraz Ashley Judd.

 
 


4 komentarze:

  1. Bardzo lubię całą serię, nie mogę się już doczekać 3 części! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem bardzo zaciekawiona tą powieścią :D

    OdpowiedzUsuń

Prosimy o NIE reklamowanie swoich blogów w komentarzach!