"Wszystkie zamieszczone teksty są naszego autorstwa. Nie zgadzamy się na kopiowanie ich i rozpowszechnianie w dowolnej formie bez naszej wiedzy i zgody!"

05 maja 2012

LAINI TAYLOR- "CÓRKA DYMU I KOŚCI"AUTOR: Laini Taylor
TYTUŁ: Córka dymu i kości
WYDAWNICTWO: Amber
ROK WYDANIA: 2012
TŁUMACZENIE: Julia Wolin
LICZBA STRON: 400


Już sama reklama tej książki w różnych czasopismach zachęciła mnie do jej przeczytania.

Praga. Siedemnastoletnia Karou wraz ze swą przyjaciółką Zuzanną uczęszcza do szkoły plastycznej. Tematem ich rozmów są faceci. Karou ma problem ze swoim eks Kazem a Zuzanna nie może zdobyć się na odwagę by zagadać do teatralnego skrzypka. Chętnie obgadują te tematy w Zatrutej Kuchni, gdzie wszędzie rozwieszone są maski gazowe, a za stoły służą trumny. Karou jednak różni się od swojej niskiej przyjaciółki. Ma tatuaże na rękach i włosy koloru pawiego turkusu.

Karou prowadzi swój własny szkicownik, obecnie o numerze 92. Jest on wypełniony rysunkami  stworzeń, które są połączeniem ludzi i zwierząt. Wszyscy sądzą, że ma ona po prostu bujną wyobraźnie. Karou jednak prowadzi podwójne życie...

 Sklep Brimstone'a. Karou została wychowana przez cztery chimery: Isse (kobieta żmija), Yasri (kobieta papuga), Twig'e (mężczyzna z szyją żyrafy) i przez ich szefa Brimstone'a. Są oni jej jedyną rodziną. Wyszkolona  została  na pomocnice Dealera Marzeń (Brimstone). Codziennie wypatruje posłańca Kishmish'a, który przynosi jej zlecenia od Brimstone'a. Karou wędruje po całym świecie dzięki drzwiom sklepu. Jej stałym zleceniem jest kupno zębów od zwierzęcych po ludzkie. Dostaje ona za to drobniaki, które spełniają najmniejsze życzenia. Jej zwykłe życie zmienia się, gdy na całym świecie drzwi, które prowadzą do sklepu zostają naznaczone wypaloną dłonią...

Podczas misji w Maroku, Karou spotyka anioła, który chce ją zabić. Karou boi się śmierci i tego, że więcej nie zobaczy swoich bliskich. Dowiaduje się, że anioł ma na mię Akiva. On i jego była ukochana wiedzą coś na temat pochodzenia Karou i tajemnic Brimstone'a.

Książka moim zdaniem jest wspaniała do końca trzyma w niepewności. Chce się ją jak najprędzej przeczytać by poznać sekrety bohaterów.

Autorka wzorowała się na mitologii i własnej wyobraźni. Jest ona zarazem pisarką i artystką. Przedstawiła świat chimer i aniołów bardzo realnie.
A oto i ona. Mieszka wraz z mężem rysownikiem i córką w Portland  w Oregon. Jest laureatką wielu nagród literackich, np. National Book Award. "Córka dymu i kości" jest nominowana do "TEEN BOOK OF THE YEAR"

http://www.hachettebookgroup.com/teens_authors_Laini-
Taylor-(1549547).htm

4 komentarze:

 1. Hmm. Chyba ją przeczytam :D Ale kiedyś ^^

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeczytam ją jak Haribo chwali. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pewnie nie przeczytam, ale powoli przekonuję się do podobnych treści.

  OdpowiedzUsuń
 4. Już nie mogę się doczekać aż ta książka wpadnie mi w ręce. :D

  OdpowiedzUsuń

Prosimy o NIE reklamowanie swoich blogów w komentarzach!