"Wszystkie zamieszczone teksty są naszego autorstwa. Nie zgadzamy się na kopiowanie ich i rozpowszechnianie w dowolnej formie bez naszej wiedzy i zgody!"

14 kwietnia 2012

Lauren Oliver - Delirium


Autor : Lauren Oliver
Tytuł oryginalny : Delirium
Język oryginalny : angielski
Polski tytuł : Delirium
Tłumaczenie na język polski : Monika Bukowska
Rok wydanie (PL) : 2012
Ilość stron : 360
Wydawnictwo : Otwarte„Czy gdyby miłość była chorobą, chciałabyś się wyleczyć?"

Mówią, że po zabiegu nie zachoruje się na chorobę, nie będzie się za nikim tęsknić ani za życiem przez ewaluacją.


Prawie osiemnastoletnia Lena niedługo kończy szkołę i przygotowuje się do rozmowy z komisją, która na podstawie jej odpowiedzi dopasuje do niej odpowiedniego chłopaka. Po zabiegu zostanie sparowana z jednym młodzieńcem, który osiągnął podobny wynik do niej. Oczywiście Lena dostanie do wyboru kilku kandydatów na męża. Z chwilą ukończenia osiemnastych urodzin ma ona poddać się zabiegowi ewaluacji gdzie remedium wyleczy lub zapobiegnie amor deliria nervosa. Ewaluację dokonuje się po ukończeniu osiemnastego roku życia lecz można i wcześniej ale wtedy są poważne skutki uboczne. Choroba ta jest potocznie nazywana miłością . Lena ma się poddać zabiegowi dokładnie w jej osiemnaste urodziny, czyli trzeciego września.

Mieszka ona z ciotką Carol, wujkiem Williamem oraz wnuczkami wujostwa: Grace i Jenny. Lena ma siostrę Rachel. Jest ona już po zabiegu, wyprowadziła się, ma męża oraz dwójkę dzieci. Jej najlepszą przyjaciółką jest Hana. Dziewczyna jest w jej wieku i również ma zastać wyleczona poprzez remedium.

Pewnego dnia gdy biega razem z jej przyjaciółką, pozwala jej wybrać trasę do biegania. Dobiegają do miejsca kończąc swoja gdzie zaczynają się magazyny od laboratoriów, w których dokonuje się zabiegów leczenia mieszkańców Portland z amor deliria nervosa. Znajduje się tam dziura w płocie i gdy Hana zauważa, że nikt nie stoi na straży postanawiając tam wejść lecz zjawia się młody strażnik. I wtedy główna bohaterka poznaje Alexa. Chłopak pracuje tam jako strażnik na pół etatu by móc opłacić studia. Jest on o rok starszy od Leny.

Ich znajomość się rozwinie. Zaczną się spotykać. Pewnego dnia siedząc na prawie nie odwiedzanej przez ludzi plaży Lena opowiada Alexowi o swojej przeszłości. O tym co stało się z jej matką, że popełniła samobójstwo. O tym, że Grace, wnuczka Carol od śmierci swojej matki, Marcii, nie odezwała się ani słowem do nikogo i każdy uważa ją po prostu za głupią. Lena wie, że Grace nie jest głupia lecz nawet słyszała pewnej nocy jak dziewczyna wypowiadała jedno słowo. Po wyznaniach swojej towarzyszki młody student nie wiedząc co powiedzieć postanawia zacząć gonić się z Leną aż do boi która była trochę oddalona lecz nie za daleko brzegu. Gdy już dopłynęli i oczywiście wygrała Lena to Alex wyznaje jej swoją tajemnicę.

Główna bohaterka jak również Hana oraz inne osoby uważały, że Alex został wyleczony i nie ma się czego obawiać. Tymczasem fakty są inne.

W Portland nie mówi się o sympatykach ani o Odmieńcach żyjących w Głuszy. Sympatycy, odkryci przez władzę trafiają do podziemnych Krypt gdzie odsiadują wyroki.

Czy po wyznaniu Alexa coś się zmieni? Czy nadal będą się spotykać? Czy możliwe, że się w sobie zakochają? Mówią, że matka dziewczyny popełniła samobójstwo. Lecz czy na pewno??? Czy aby na pewno Lena przejdzie przez ewaluację? Jak zakończy się pierwsza część trylogii?Tego się dowiecie czytając powieść, która się ukaże 18 kwietnia. Zdecydowanie jest to książka, którą warto przeczytać. Nie jest jednowątkowa co sprawia, że czytelnik jest zaskakiwany w wielu momentach. Gorąco polecam tą książkę. Delirium już zyskało u mnie miano jednej z moich ulubionych książek. Nie mogę się doczekać kiedy wyjdzie jej druga część.


Za egzemplarz recenzencki bardzo dziękuję wydawnictwu Otwarte.A tu znalazłam jeszcze filmik o którym zapomniałam wcześniej :P

PS. Najeżdzając i klikając na to zaznaczone na czerwono przekieruje was do filmiku. :)

4 komentarze:

 1. Książka może i ciekawa, ale dosyć przewidywalna. Lena się w nim zakochała, Remedium będzie chciało inaczej i będą musieli uciekać... Małe pytanko. Jak wy zamierzacie pogodzić fakt tej samej książki od Esprit? Zrobicie jedną czy dwie recenzje? To już chyba, moim zdaniem, byłoby załóżyć dwa osobne blogi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy ja wiem czy dość przewidywalna. Nie umieściłam tu dużo spoilerów bo nawet nie było jeszcze premiery ;p I jest na prawdę jeszcze dużo rzeczy o których nie pisałam. A co do ksiażki od Espirit'a to mamy jeden pomysł lecz świta mi głowie jeszcze jeden ale zobaczy się co z tego wyjdzie. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi się podoba pomysł z 2 recenzjami na jednej stronie, bo inni mogą poznać opinię 2 osób a co za tym idzie bardziej zachęcić się do przeczytania danej książki

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam, właśnie kończę czytać Delirium i jestem tą książką zafascynowana. Niestety tak już mam, że nie mogę się powstrzymać od zaglądnięcia na ostatnią stronę. I jak zawsze pojawia się rozczarowanie. Z tego co zrozumiałam, to Alex nie żyje. Zaraz weszłam na Google i poszukałam recenzji o drugiej części trylogii. Natknęłam się na wątek o tym, że w życiu Leny pojawi się nowy chłopak. Nie wiem czy to prawda, ponieważ to było na angielskich stronach i nie wiem jak z moim angielskim. Aby zaspokoić moją niecierpliwość i rozczarowanie, proszę o małe wytłumaczenie.. Czy to wszystko prawda?

  Z góry przepraszam za głupi problem;)

  OdpowiedzUsuń

Prosimy o NIE reklamowanie swoich blogów w komentarzach!